O projekcie
Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o charakterze przejściowym, co skutkuje tym, że występują u nas cztery pory roku. Jedną z nich jest lato, które oprócz wielu uroków niesie za sobą także dokuczliwe upały oraz gwałtowne zjawiska pogodowe takie jak burze z gradem, nawałnice z porywistym wiatrem i trąby powietrzne.
W związku z powyższym dużo osób zainteresowało się takimi zjawiskami meteorologicznymi. Może się wydawać, że w Polsce z roku na rok występują coraz większe nawałnice, a także częściej występują trąby powietrzne. Nie dziwi więc fakt, że liczba osób interesujących się tymi zjawiskami nieustannie się powiększa, co daje się zauważyć np. w serwisach społecznościowych.
Niniejsza strona to prywatna inicjatywa non-profit, poświęcona gwałtownym zjawiskom pogodowym występującym na obszarze Polski. Misją tego projektu jest informowanie o takich zjawiskach poprzez krótkie raporty burzowe wysyłane przez użytkowników, na podstawie których generowana jest interaktywna mapa. Ponadto niniejszy serwis prezentuje prognozę konwekcyjną przygotowywaną przez ESTOFEX, a także mapę prezentującą bieżące warunki pogodowe dla kilkunastu większych miast w Polsca.
Ten projekt nie jest związany z żadną instytucją ani organizacją, jest to strona typowo hobbystyczna. Niektóre informacje publikowane w serwisie burzochron.pl pochodzą z zewnętrznych źródeł (przy takich materiałach jest to odpowiednio zaznaczone) i są własnością ich właścicieli lub autorów. Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego serwisu, zapraszam do zakładki kontakt.
Krótka historia
Pomysł na stworzenie niniejszego serwisu powstał w roku 2012, gdy przestała być dostępna popularna strona gdziejestburza.pl,
z której sam też korzystałem.
Od samego początku przez długi okres czasu była to prosta strona zawierająca mapkę z bieżącą pogodą oraz umożliwiająca dodawanie krótkich
raportów o burzach. Dosłownie krótkich, ponieważ raport burzowy, który można było wysłać ograniczał się tylko do „trwa”
i „tworz się”. Odziwo strona w bardzo ubogiej, a nawet znikomej funkcjonalności zaczęła generować ruch, szczególnie w dni burzowe.
To zmotywowało do dalszej pracy, główna koncepcja się nie zmieniła - raporty burzowe o gwałtownych zjawiskach meteorologicznych dodawane przez
użytkowników. Jednakże po wielokrotnym dumaniu nad funkcjonalnością takiego projektu, pojawiły się kolejne pomysły, które chciałem wdrożyć i po
części udało mi się to.
Latem 2020 roku udostępniona została całkiem nowa wersja serwisu, zawierająca dopracowany system raportów, mapę wyładowań, prognozy numeryczne WRF-ARW, mapę z prognozą ESTOFEX, mapę prezentującą bieżące warunki pogodowe, a także depesze METAR i TAF z 13 lotnisk w Polsce.
Plany na przyszłość?
Oczywiście, że są dalszy - rozwój projektu i wiązane z tym nowe funkcjonalności :)